PrEP (čiže Pre-Expozičná Profylaxia či predliečenie) predstavuje spoľahlivú ochranu pred infekciou HIV. Znamená podobnú revolúciu v sexe, akú priniesol kondóm. Táto nová forma prevencie spočíva v užívaní jednej tablety denne, ktorá vás ochráni pred nákazou HIV. Tableta obsahuje dve lieky (emtricitabín a tenofovir), ktoré bránia usadeniu vírusu HIV v tele. Podľa amerických Center pre prevenciu a kontrolu chorôb dosahuje každodenné užívanie až 99% účinnosť proti prenosu HIV sexuálnou cestou.
PrEP je ideálnym riešením pre HIV negatívnych ľudí, ktorí sú vo vyššom riziku HIV nákazy – napríklad majú HIV pozitívneho partnera bez nedetekovateľnej vírusovej nálože alebo nepoužívajú pravidelne kondóm pri análnom sexe, nech už na to majú akýkoľvek dôvod. PrEP sa musí užiť pred tým, než k riziku dôjde. Je to rovnaké ako pri kondóme, ktorý si tiež musíte nasadiť pred pohlavným stykom, aby plnil svoju úlohu. Podobne fungujú napríklad lieky proti malárii, ktoré sa užívajú ešte pred tým, než sa vydáš do oblastí zasiahnutých maláriou.
PrEP poskytuje ochranu pred infekciou HIV, ale nedokáže ťa ochrániť pred inými pohlavne prenosnými infekciami, ako je syfilis, kvapavka, chlamýdie, hepatitída C a i. Pre bezpečnejší sex je preto optimálne kombinovať PrEP s používaním kondómu a lubrikantu, a takisto znížiť počet sexuálnych partnerov. Užívanie PrEP je spojené s pravidelným testovaním na ostatné pohlavne prenosné infekcie, aby ste mohli byť prípadne včas a rýchlo liečený, ak sa počas sexu na PrEPe nakazíte inou infekciou. Pohlavne prenosné infekcie si často vôbec nemusíte všimnúť, najmä ak sa objavia na miestach, kde ju ľahko prehliadnete (napr. v krku alebo konečníku). Zdroj: https://www.chciprep.cz/co-je-prep
PrEP môže byť užívaný aj počas tehotenstva. Riziko infekcie HIV je u tehotných žien vyššie, navyše infekcia získaná počas tehotenstva má vyššiu pravdepodobnosť preniesť sa na dieťa, ako infekcia HIV, ktorú mala matka ešte pred otehotnením. Hoci skúsenosti s PrEP počas dojčenia stále chýbajú, existuje významná skúsenosť s dojčením pri používaní TDF-FTC ako súčasti antiretrovírusovej terapie. Austrálske usmernenia naznačujú, že PrEP môže byť užívaný počas dojčenia u žien so zvýšeným rizikom infekcie HIV. Zdroj: https://www.nps.org.au/news/pr-ep-on-the-pbs-an-opportunity-in-hiv-prevention#evidence-for-prep
HIV CheckPoint - Bebravská 34
Prvý slovenský HIV CheckPoint - miesto, kde sa môžete bezplatne, anonymne a bez asistencie poisťovní poradiť a zároveň otestovať, a takisto sa informovať ohľadom PrEP. Radi vás usmerníme ako postupovať a na koho sa obrátiť. Tešíme sa na vás v zdravotnom stredisku na Bebravskej ulici č. 34, v Bratislave každý UTOROK a ŠTVRTOK od 16.30 hod do 19.00 hod.
Každému testu na HIV predchádza predtestové poradenstvo s preškoleným poradcom podľa štandardu Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Pre zjednodušenie a urýchlenie poradenstva sme pripravili elektronického on-line sprievodcu. Môžete ho vyplniť sami vopred v počítači, na smartfóne či tablete. Ak túto možnosť nemáte, tak ho s vami vyplní náš poradca. Ak využijete on-line sprievodu vopred, tak skrátite svoju návštevu v našej HIV poradni o niekoľko minút. Zodpovedanie otázok je nevyhnutné pre správne vyhodnotenie, či váš test na HIV bude uskutočnený v správny čas a tiež, aby jeho výsledok mal správnu výpovednú hodnotu. Systém vyhodnocuje aj odporúčania na testy pre iné pohlavné choroby a ďalšie odporúčania na prevenciu alebo termín ďalšej návštevy. Ak si nie ste istí niektorými odpoveďami na dané otázky, napriek tomu dotazník vyplňte. Následne ich význam preberiete pri osobnom pohovore s poradcom.