Prevencia je najdôležitejším článkom v boji s HIV/AIDS. Napriek vývoju nových farmakologických produktov a výraznému skvalitneniu a predĺženiu života infikovaných ľudí je HIV/AIDS stále do dôsledku nevyliečiteľná choroba. Prevencia infekcie vírusom HIV spočíva predovšetkým v zabránení kontaktu telesnej tekutiny obsahujúcej virióny HIV a/alebo infikované lymphocity. Tie sa nachádzajú LEN v krvi, sperme, preejakuláte a v poševných výlučkoch. K úspešnému prenosu je potrebné zabezpečiť, aby sa potrebné množstvo viriónov, alebo infikovaných lyphocitov, ako ich emitorov dostalo do krvného riečišťa príjemcu senzitívnou sliznicou, alebo priamo do krvi.
Očkovanie a imunizácia organizmu voči prijatiu virusu HIV
Už od začiatku rozpoznania vírusu HIV sa snažia mnohé vývojové teamy farmaceutických firiem i vedeckých inštitúcií o vývoj očkovacej látky. Už samostatná podstata očkovacej látky dáva tušiť, že to s ňou nebude jednoduché. Očkovacia látka je antigén, ktorý prinúti imunitný systém vyprodukovať telu vlastnú protilátku (antibody). Lenže proti HIV neexistuju protilátky, ktoré by ho dokazali úplne zničiť. Vývoj sa preto uberá smerom imunizácie organizmu úpravou receptorov lymphocitov. Je to však úloha pre genetické inžinierstvo, zatiaľ v rovine vedecko-teoretickej.
Obriezka
Obriezka u mužov má istý epidemiologický význam v kultúrach, kde sociálna, náboženská a finančná situácia neumožňuje iné typy prevencie a kde sa uspokojíme s čo i len čiastočným znížením incidencie HIV/AIDS. Princíp obriezky, ako prevencie prenosu HIV spočíva v tom, že sliznica penisu vystavená infekčným poševným sekrétom, resp. krvi, je senzitívnejšia, pokiaľ je udržovaná vo vlhkom prostredí predkožky. Obriezka, ako prevencia HIV, preto nemá význam v kultúrach s vysokým hygienickým štandardom. Z muža na parnerku/-ra, nemá žiaden účinok, muža však čiastočne chráni.
Dezinfekčné krémy a gély
HIV patrí medzi vírusy nízko virulentné, fragilné, ktoré sú mimo tela prakticky neschopné. A preto dezinfekčné krémy a gély majú na ne istý vplyv. Lenže je veľmi ťažko zabezpečiť zmysluplný účinok predmetného krému/gélu v prostredí , kde môže k prenosu prísť (v pochve, žaludi, ústnej sliznici) Z hľadiska prevencie ich považujeme za prakticky neúčinné. Istý sekundárny zmysel majú ako doplnok, resp. lubrikačný gél, pri použití kondómu.