Ďalšie ciele a činnosti združenia sú:
Dom Svetla Slovensko je nezisková organizácia, ktoré už od roku 2017 chráni verejné zdravie Slovákov a Sloveniek poskytovaním bezplatného a anonymného testovania na sexuálne a krvou prenosné infekcie. Naša organizácia bola založená materskou organizáciou sídliacou v Prahe – Česká společnost AIDS pomoc – pod vedením skvelého človeka. Tento človek, pôvodom Čech, venoval niekoľko rokov svojho života rozvoju témy ochrany zdravia a prevencie šírenia HIV, práv ľudí žijúcich s HIV, téme destigmatizácie a boji s diskrimináciou. Po mnohých rokoch, kedy Dom Svetla Slovensko financoval výlučne zo zdrojov českých súkromných darcov a pomohol viac ako ktokoľvek za posledných 25 rokov k zmene slovenskej legislatívy v oblasti poskytovania zdravotnej starostlivosti všetkým bez rozdielu, rozhodol sa že je na čase predať štafetu ďalej a načerpať nové sily.
Od roku 2023 vedie organizáciu Slovenka, ktorá pôvodne pracovala v rozvojových krajinách a jej prvý kontakt s HIV bol práve v Kambodži s HIV pozitívnymi osirelými deťmi. Po návrate domov začala pracovať pre organizáciu venujúcu sa užívateľom psychoaktívnych látok a ľuďom z pouličného sexbiznisu – nie veľmi sexy témam na Slovensku. Táto práca opäť len potvrdila jej vnútorné presvedčenie, že každý si zaslúži, aby tu preňho niekto bol – a tejto práci sa s láskou venuje už 8 rokov.
Dom Svetla Slovensko to však nie je len vedenie organizácie, ale najmä ľudia, ktorí v ňom pracujú a tvoria ho. Odborní zdravotnícki personál – zdravotné sestry, lekári, predtestoví poradcovia. Všetci títo ľudia už roky stoja pri Dome Svetla Slovensko pretože veria vo víziu, ktorú táto organizácia má a tou víziou je poskytovanie veľmi potrebnej služby chrániacej zdravie spoločnosti anonymne a bezplatne. Počet klientov, ktorí sa u nás testujú sa z roka na rok zvyšuje a rovnako tak počet vykonaných testov. V roku 2023 sme spolu otestovali 881 ľudí a urobili 2 653 testov z čoho 780 testov bolo vykonaných na masových podujatiach – externe. Distribuovali sme 8500 ks prevenčných balíčkov a vykonali 190 poradenských rozhovorov na SOS linke.
Skríningové testovanie na sexuálne a krvou prenosné infekcie (STI a BTI) nízkoprahovým spôsobom (tj. ľahko prístupné a bez väčších prekážok pre pacientov) je dôležité a ekonomicky efektívne z viacerých dôvodov:
Ekonomická efektívnosť
Nízkoprahové skríningové testovanie na sexuálne prenosné infekcie (STI) je obzvlášť dôležité pre špecifické cieľové skupiny, ako sú sociálne vylúčené skupiny, mladí experimentátori so stimulantmi a osoby zapojené do chemsex scény. Tieto skupiny čelia zvýšenému riziku infekcií a často majú obmedzený prístup k tradičným zdravotníckym službám. Tu je podrobné odôvodnenie dôležitosti nízkoprahového skríningu pre tieto skupiny:
Sociálne vylúčené skupiny
Mladí experimentátori so stimulantmi
Chemsex scéna
Nízkoprahové skríningové testovanie na STI je kritické pre tieto cieľové skupiny, pretože poskytuje prístup k dôležitej zdravotnej starostlivosti, redukuje stigmu, podporuje včasnú diagnózu a liečbu a tým znižuje šírenie infekcií. Táto prístupnosť a flexibilita môže mať významný pozitívny vplyv na verejné zdravie, najmä v zraniteľných a vysokorizikových komunitách.